Україна планує суттєві зміни в оплаті праці держслужбовців, щоб зробити їхні зарплати більш передбачуваними та зрозумілими. Очікується, що ці зміни набудуть чинності з 1 січня 2024 року.
Цю новину оприлюднили на сайті «today»
Ключові зміни у підході до оплати праці державних службовців включають:
Заохочувальні виплати буде скасовано. Нині ці виплати варіюються і найчастіше залежить від розсуду менеджерів. Ціль полягає в тому, щоб усунути цю мінливість.
Щомісячні бонуси буде обмежено максимум 30% від офіційної зарплати. На даний момент такого ліміту немає, а суми бонусів можуть сильно відрізнятися.
Зарплату збільшать тільки обраним. Для освітян, науковців, медиків, ВПО, пенсіонерів влада грошей на наступний рік не знайшла, – Тимошенко
Найвищий рейтинг серед військово-політичного керівництва у Залужного, Буданова і Зеленського: опитування
Мінус сотні мільйонів у бюджеті країни: правоохоронці розслідують, як нардеп Шаповалов допомагав бізнес-партнеру ухилятися від податків
Ситуація з системами оповіщення досі незадовільна: хто понесе відповідальність
Зміни покликані зробити державну службу привабливішою для фахівців із приватного сектору, таких як менеджери, програмісти та юристи шляхом пропозиції конкурентоспроможних зарплат.
Максимальне підвищення вислуги років буде встановлено у розмірі 30% від офіційної зарплати із збільшенням на 2% за кожний рік державної служби. В даний час ця надбавка може досягати 50%, але вона буде перерахована виходячи зі збільшеного посадового окладу.
Крім того, зазначено, що мінімальну зарплату на держслужбі буде встановлено на рівні 7100 гривень проти нинішніх 5178 гривень.
Ці зміни спрямовані на забезпечення більшої прозорості та справедливості винагород на державній службі, роблячи її більш привабливим варіантом кар'єри для фахівців та зменшуючи варіативність у виплаті премій.